LMS1585A
Features: ·Fast transient response·Available in Adjustable, 1.5V, and 3.3V versions·Current limiting and thermal protection·Commercial temp. range 0°C to 125°C·Industrial temp. range −40°C to 125°C·Line regulation 0.005% (typical)·Load regulation 0.05% (typical)·Direct replacement for LTT...
product image
LMS1585A Picture
SeekIC No. : 004396779 Detail
LMS1585A: Features: ·Fast transient response·Available in Adjustable, 1.5V, and 3.3V versions·Current limiting and thermal protection·Commercial temp. range 0°C to 125°C·Industrial temp. range −40°C to ...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS1585A
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Fast transient response
·Available in Adjustable, 1.5V, and 3.3V versions
·Current limiting and thermal protection
·Commercial temp. range 0°C to 125°C
·Industrial temp. range −40°C to 125°C
·Line regulation 0.005% (typical)
·Load regulation 0.05% (typical)
·Direct replacement for LT™1585A/87
Application
·Pentium™ processor supplies
·PowerPC™ supplies
·Other microprocessor supplies
·Low voltage logic supplies
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Maximum Input to Output Voltage (VIN to GND) ........................................13V
Power Dissipation (Note 2) Internally Limited
Junction Temperature (TJ) (Note 2) .........................................................150
Storage Temperature Range .....................................................-65 to 150
Lead Temperature .....................................................................260, 10 sec
Output Current 5000 mA
Output Min 1.25, 3.3, 1.5 Volt
Input Min Voltage 2.5 Volt
Input Max Voltage 13 Volt
Dropout Voltage 1.2 Volt
Adjustable Output Yes, No
Quiescent Current 7 mA
On/Off Pin No
Error Flag No
RegType LDO
Temperature Min -40, 0 deg C
Temperature Max 125 deg C
Output Voltage 3.3, 1.5, Undefined Volt
Output Max 3.3, 5.75, 1.5 Volt
View Using Catalog
Description
The LMS1585A and LMS1587 are low dropout positive regulators with output load current of 5A and 3A respectively. Their low dropout voltage (1.2V) and fast transient response make them an excellent solution for low voltage microprocessor applications.
The LMS1585A/87 are available in adjustable versions, which can set the output voltage with only two external resistors. In addition, they are also available in 1.5V and 3.3V fixed voltage versions .