LMS1587CS-1.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LMS1587CS-1.5 Picture
SeekIC No. : 00514792 Detail
LMS1587CS-1.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LMS1587CS-1.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 13 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3 A Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.3 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 3 A
Input Voltage MAX : 13 V
Dropout Voltage (Max) : 1.3 V at 3 A
Load Regulation : 0.3 %