LNK2V562MSEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 5600uF Screw Terminal
product image
LNK2V562MSEH Picture
SeekIC No. : 00747295 Detail
LNK2V562MSEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 5600uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2V562MSEH
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Capacitance : 5600 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : LNK
Diameter : 76.2 mm Length : 100 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 76.2 mm
Voltage Rating : 350 Volts
Length : 100 mm
Capacitance : 5600 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2V562MSEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance5600F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" Dia x 3.937" H (76.20mm x 100.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V