LNK2V682MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 6800uF Screw Terminal
product image
LNK2V682MSEG Picture
SeekIC No. : 00743818 Detail
LNK2V682MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 6800uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2V682MSEG
  • Qty
  • 0~17
Quick Details
Capacitance : 6800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 155 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 63.5 mm
Capacitance : 6800 uF
Voltage Rating : 350 Volts
Length : 155 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2V682MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance6800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 6.102" H (63.50mm x 155.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V