LNK2V822MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
product image
LNK2V822MSEG Picture
SeekIC No. : 00747432 Detail
LNK2V822MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2V822MSEG
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~7
  • 7~10
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 190 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 63.5 mm
Voltage Rating : 350 Volts
Capacitance : 8200 uF
Length : 190 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2V822MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 7.480" H (63.50mm x 190.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V