LNK2V822MSEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
product image
LNK2V822MSEH Picture
SeekIC No. : 00746491 Detail
LNK2V822MSEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2V822MSEH
  • Qty
  • 0~11
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : LNK
Diameter : 76.2 mm Length : 130 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 76.2 mm
Voltage Rating : 350 Volts
Capacitance : 8200 uF
Length : 130 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2V822MSEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" Dia x 5.118" H (76.20mm x 130.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V