LNK2V822MSEJ
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
product image
LNK2V822MSEJ Picture
SeekIC No. : 00747485 Detail
LNK2V822MSEJ: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 350volts 8200uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2V822MSEJ
  • Qty
  • 0~7
  • 7~10
Quick Details
Capacitance : 8200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts Series : LNK
Diameter : 90 mm Length : 120 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 350 Volts
Diameter : 90 mm
Length : 120 mm
Capacitance : 8200 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2V822MSEJ
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance8200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.543" Dia x 4.724" H (90.00mm x 120.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating350V