LNK2W102MSEF
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1000uF Screw Terminal
product image
LNK2W102MSEF Picture
SeekIC No. : 00746503 Detail
LNK2W102MSEF: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1000uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W102MSEF
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~32
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 51 mm Length : 75 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Diameter : 51 mm
Voltage Rating : 450 Volts
Length : 75 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W102MSEF
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.008" Dia x 2.953" H (51.00mm x 75.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V