LNK2W122MSEF
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1200uF Screw Terminal
product image
LNK2W122MSEF Picture
SeekIC No. : 00745215 Detail
LNK2W122MSEF: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1200uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W122MSEF
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~32
Quick Details
Capacitance : 1200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 51 mm Length : 85 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 51 mm
Voltage Rating : 450 Volts
Length : 85 mm
Capacitance : 1200 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W122MSEF
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.008" Dia x 3.347" H (51.00mm x 85.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V