LNK2W152MSEF
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1500uF Screw Terminal
product image
LNK2W152MSEF Picture
SeekIC No. : 00745741 Detail
LNK2W152MSEF: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1500uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W152MSEF
  • Qty
  • 0~16
Quick Details
Capacitance : 1500 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 51 mm Length : 95 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 51 mm
Capacitance : 1500 uF
Voltage Rating : 450 Volts
Length : 95 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W152MSEF
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1500F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.008" Dia x 3.740" H (51.00mm x 95.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V