LNK2W182MSEF
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1800uF Screw Terminal
product image
LNK2W182MSEF Picture
SeekIC No. : 00745623 Detail
LNK2W182MSEF: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1800uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W182MSEF
  • Qty
  • 0~17
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 51 mm Length : 105 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Diameter : 51 mm
Length : 105 mm
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 1800 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W182MSEF
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.008" Dia x 4.134" H (51.00mm x 105.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V