LNK2W182MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1800uF Screw Terminal
product image
LNK2W182MSEG Picture
SeekIC No. : 00747725 Detail
LNK2W182MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 1800uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W182MSEG
Mfg:
Nichicon
  • Qty
  • 0~34
Quick Details
Capacitance : 1800 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 85 mm
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range :
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 63.5 mm
Length : 85 mm
Capacitance : 1800 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W182MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance1800F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 3.347" H (63.50mm x 85.00mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseScrew Terminals
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V