LNK2W222MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 2200uF Screw Terminal
product image
LNK2W222MSEG Picture
SeekIC No. : 00743458 Detail
LNK2W222MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 2200uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W222MSEG
  • Qty
  • 0~17
Quick Details
Capacitance : 2200 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 90 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Capacitance : 2200 uF
Diameter : 63.5 mm
Length : 90 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W222MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 3.543" H (63.50mm x 90.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V