LNK2W272MSEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 2700uF Screw Terminal
product image
LNK2W272MSEH Picture
SeekIC No. : 00748050 Detail
LNK2W272MSEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 2700uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W272MSEH
  • Qty
  • 0~9
  • 9~10
Quick Details
Capacitance : 2700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 76.2 mm Length : 90 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 76.2 mm
Length : 90 mm
Capacitance : 2700 uF
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W272MSEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance2700F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" Dia x 3.543" H (76.20mm x 90.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V