LNK2W472MSEH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 4700uF Screw Terminal
product image
LNK2W472MSEH Picture
SeekIC No. : 00747161 Detail
LNK2W472MSEH: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 4700uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W472MSEH
  • Qty
  • 0~11
Quick Details
Capacitance : 4700 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 76.2 mm Length : 115 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 76.2 mm
Capacitance : 4700 uF
Length : 115 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W472MSEH
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance4700F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension3.000" Dia x 4.528" H (76.20mm x 115.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V