LNK2W562MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 5600uF Screw Terminal
product image
LNK2W562MSEG Picture
SeekIC No. : 00744936 Detail
LNK2W562MSEG: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 450volts 5600uF Screw Terminal
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LNK2W562MSEG
  • Qty
  • 0~7
  • 7~10
Quick Details
Capacitance : 5600 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts Series : LNK
Diameter : 63.5 mm Length : 190 mm
Lead Spacing :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 450 Volts
Diameter : 63.5 mm
Capacitance : 5600 uF
Length : 190 mm
Series : LNK
Parameters:
Technical/Catalog InformationLNK2W562MSEG
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance5600F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-25°C ~ 85°C
Size / Dimension2.500" Dia x 7.480" H (63.50mm x 190.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating450V