LP2950ACN-3.3
Features: · 5.0V and 3.3V Versions at 100mA Output· Very Low Quiescent Current· Low Dropout Voltage: 380mV at 100mA· Extremely Tight Load and Line Regulation· Very Low Temperature Coefficient· Current & Thermal Limiting· Need Only 1 mF for Stability· Offered in TO-92 (LP2950) & SOIC (LP295...
product image
LP2950ACN-3.3 Picture
SeekIC No. : 004398663 Detail
LP2950ACN-3.3: Features: · 5.0V and 3.3V Versions at 100mA Output· Very Low Quiescent Current· Low Dropout Voltage: 380mV at 100mA· Extremely Tight Load and Line Regulation· Very Low Temperature Coefficient· Curre...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2950ACN-3.3
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· 5.0V and 3.3V Versions at 100mA Output
· Very Low Quiescent Current
· Low Dropout Voltage: 380mV at 100mA
· Extremely Tight Load and Line Regulation
· Very Low Temperature Coefficient
· Current & Thermal Limiting
· Need Only 1 mF for Stability
· Offered in TO-92 (LP2950) & SOIC (LP2951)
· Direct Replacement For LP2950/LP2951
Application
· Battery Powered Systems
· Cordless Telephones
· Radio Control Systems
· Portable/Palm Top/Notebook Computers
· Portable Consumer Equipment
· Portable Instrumentation
· Avionics
· SMPS Post-Regulator
· Voltage Reference
· Automotive Electronics
Specifications
Power Dissipation.........Internally Limited       Feedback Input Voltage................................................ -1.5V to +30V
Lead Temp. (Soldering, 5 Seconds)...............260 Shutdown Input Voltage....................................... -0.3V to +30V
Storage Temperature Range ........... -65° to +150      Error Comparator Output ............................ -0.3V to +30V
Input Supply Voltage.............. -0.3V to +30V