LP2950CZ-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3/100Ma Low Pwr LDO
product image
LP2950CZ-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508014 Detail
LP2950CZ-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3/100Ma Low Pwr LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2950CZ-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 600 mV Output Current : 100 mA
Load Regulation : 0.2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-92
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 100 mA
Input Voltage MAX : 30 V
Dropout Voltage (Max) : 600 mV
Load Regulation : 0.2 %
Package / Case : TO-92
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2950CZ-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-92-3
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA