LP2951-30DG4
Low Dropout (LDO) Regulators Adj Micropwr Vltg Reg
product image
LP2951-30DG4 Picture
SeekIC No. : 00512270 Detail
LP2951-30DG4: Low Dropout (LDO) Regulators Adj Micropwr Vltg Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2951-30DG4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 1.235 V to 30 V, 3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA Output Current : 100 mA
Load Regulation : 0.2 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Current : 100 mA
Package / Case : SOIC-8
Input Voltage MAX : 30 V
Load Regulation : 0.2 %
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA
Output Voltage : 1.235 V to 30 V, 3 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2951-30DG4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA