LP2951ACDM-3.3RG
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Low Power w/Error Flag Output
product image
LP2951ACDM-3.3RG Picture
SeekIC No. : 00514164 Detail
LP2951ACDM-3.3RG: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 100mA Low Power w/Error Flag Output
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2951ACDM-3.3RG
Mfg:
ON Semiconductor
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 0.1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : Micro
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA
Load Regulation : 0.1 %
Package / Case : Micro
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2951ACDM-3.3RG
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)220mA