LP2951ACM-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators Adj Micropower Vltg Reg
product image
LP2951ACM-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508737 Detail
LP2951ACM-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators Adj Micropower Vltg Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2951ACM-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA, 0.45 V at 100 mA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 0.1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8 Narrow
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 0.1 %
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA, 0.45 V at 100 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2951ACM-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA