LP2951ACN-3.3G
Low Dropout (LDO) Regulators ANA 100mA 3.3V LDO VREG
product image
LP2951ACN-3.3G Picture
SeekIC No. : 00509198 Detail
LP2951ACN-3.3G: Low Dropout (LDO) Regulators ANA 100mA 3.3V LDO VREG
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2951ACN-3.3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 30 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA Output Current : 0.1 A
Load Regulation : 0.1 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-8
Output Type : Fixed
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 30 V
Output Current : 0.1 A
Dropout Voltage (Max) : 0.08 V at 100 uA
Load Regulation : 0.1 %
Package / Case : PDIP-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2951ACN-3.3G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-DIP (300 mil)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)220mA