LP2951ACSD-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V .1A 8-LLP
product image
LP2951ACSD-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003595534 Detail
LP2951ACSD-3.3/NOPB: IC REG LDO 3.3V .1A 8-LLP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2951ACSD-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.3V Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Dropout (Typical): 0.38V @ 100mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 100mA Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad Supplier Device Package: 8-LLP-EP (4x4)
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Input: Up to 30V
Voltage - Dropout (Typical): 0.38V @ 100mA
Voltage - Output: 3.3V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output: 100mA
Package / Case: 8-WDFN Exposed Pad
Manufacturer: National Semiconductor
Supplier Device Package: 8-LLP-EP (4x4)
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2951ACSD-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-LLP
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output100mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input2.3 ~ 30 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)160mA