LP2967ITP-2830/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2967ITP-2830/NOPB Picture
SeekIC No. : 00512766 Detail
LP2967ITP-2830/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2967ITP-2830/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.8 V, 3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.29 V at 150 mA Output Current : 0.45 A (Typ), 0.45 A (Typ)
Load Regulation : - 5 mV / V Number of Outputs : 2
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : uSMD
Description
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Number of Outputs : 2
Input Voltage MAX : 16 V
Package / Case : uSMD
Output Voltage : 2.8 V, 3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.01 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.29 V at 150 mA
Output Current : 0.45 A (Typ), 0.45 A (Typ)
Load Regulation : - 5 mV / V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2967ITP-2830/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeMultiple Output
Package / Case8-MicroSMD
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output2.8V, 3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input3.8 ~ 16 V
Number of Regulators2
Current - Limit (Min)200mA