LP2975AIMMX-12
IC REG CTRLR SGL 12V 8MSOP
product image
LP2975AIMMX-12 Picture
SeekIC No. : 003596045 Detail
LP2975AIMMX-12: IC REG CTRLR SGL 12V 8MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2975AIMMX-12
Voltage - Output: 12V Current - Supply: 180µA
Voltage - Input: 1.8 V ~ 24 V Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Minimum Operating Temperature : - 40 C
Type: Positive Fixed
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Manufacturer: National Semiconductor
Current - Supply: 180µA
Voltage - Input: 1.8 V ~ 24 V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output: 12V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2975AIMMX-12
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingTape & Reel (TR)
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Voltage - Output12V
Voltage - Input1.8 ~ 24 V