LP2975IMM-12/NOPB
IC REG CTRLR SGL 12V 8-MSOP
product image
LP2975IMM-12/NOPB Picture
SeekIC No. : 003596047 Detail
LP2975IMM-12/NOPB: IC REG CTRLR SGL 12V 8-MSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2975IMM-12/NOPB
Input Level : LVDS, CML, LVPECL Voltage - Output: 12V
Current - Supply: 180µA Voltage - Input: 1.8 V ~ 24 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Type: Positive Fixed
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Manufacturer: National Semiconductor
Current - Supply: 180µA
Voltage - Input: 1.8 V ~ 24 V
Package / Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging: Cut Tape (CT)
Voltage - Output: 12V
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2975IMM-12/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingCut Tape (CT)
TypePositive Fixed
Number of Outputs1
Voltage - Output12V
Voltage - Input1.8 ~ 24 V