LP2980IBP-3.3/NOPB
IC REG LDO 3.3V 50MA 5USMD
product image
LP2980IBP-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 003591850 Detail
LP2980IBP-3.3/NOPB: IC REG LDO 3.3V 50MA 5USMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2980IBP-3.3/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Regulator Topology: Positive Fixed Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 16V Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA
Number of Regulators: 1 Current - Output: 50mA
Current - Limit (Min): 100mA Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Package / Case : HVQFN-20 (SOT-662-1) Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 5-VFBGA Supplier Device Package: 5-uSMD
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Limit (Min): 100mA
Voltage - Output: 3.3V
Voltage - Input: Up to 16V
Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA
Current - Output: 50mA
Packaging: Cut Tape (CT)
Manufacturer: National Semiconductor
Supplier Device Package: 5-uSMD
Package / Case: 5-VFBGA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2980IBP-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case5-MicroSMD
PackagingCut Tape (CT)
Current - Output50mA
Voltage - Output3.3V
Voltage - Input4.3 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA
Current Short Circuit (Isc)150mA