LP2980IM5-3.2/NOPB
IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-5
product image
LP2980IM5-3.2/NOPB Picture
SeekIC No. : 003594238 Detail
LP2980IM5-3.2/NOPB: IC REG LDO 3.2V 50MA SOT23-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2980IM5-3.2/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 3.2V Voltage - Input: Up to 16V
Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 50mA Current - Limit (Min): 100mA
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-74A, SOT-753 Supplier Device Package: SOT-23-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Current - Limit (Min): 100mA
Package / Case: SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package: SOT-23-5
Voltage - Input: Up to 16V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Output: 3.2V
Voltage - Dropout (Typical): 0.12V @ 50mA
Current - Output: 50mA
Manufacturer: National Semiconductor
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2980IM5-3.2/NOPB
Current - Output50mA
Voltage - Output3.2V
Voltage - Input4.2 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA
Current Short Circuit (Isc)150mA