LP2980IM5-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators MICROPOWER 50 MA ULTRA LDO REGULATOR
product image
LP2980IM5-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00508517 Detail
LP2980IM5-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators MICROPOWER 50 MA ULTRA LDO REGULATOR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2980IM5-3.3/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0A, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA Output Current : 0.05 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 0.05 A
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0A, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2980IM5-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
Package / CaseSOT-23-5
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output50mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)100mA
Current Short Circuit (Isc)150mA