LP2981-28DBVRE4
Low Dropout (LDO) Regulators 100-mA 1.25% Tolerance
product image
LP2981-28DBVRE4 Picture
SeekIC No. : 00515602 Detail
LP2981-28DBVRE4: Low Dropout (LDO) Regulators 100-mA 1.25% Tolerance
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2981-28DBVRE4
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A Output Current : 100 mA
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-5
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Output Current : 100 mA
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.8 V
Package / Case : SOT-5
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2981-28DBVRE4
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.2 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)400mA