LP2981A-18DBVR
Features: Available in the Texas Instruments NanoStarTM Chip Scale PackageFixed/ADJ VersionsOutput Tolerance of: − 0.75% (A Grade) − 1.25% (Standard Grade)Ultra-Low Dropout, Typically − 200 mV at Full Load of 100 mA − 7 mV at 1 mAWide VIN Range ... 16 V MaxLow IQ ... 600 &m...
product image
LP2981A-18DBVR Picture
SeekIC No. : 004398703 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2981A-18DBVR
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
Available in the Texas Instruments NanoStarTM Chip Scale Package
Fixed/ADJ Versions
Output Tolerance of:
   − 0.75% (A Grade)
   − 1.25% (Standard Grade)
Ultra-Low Dropout, Typically
   − 200 mV at Full Load of 100 mA
   − 7 mV at 1 mA
Wide VIN Range ... 16 V Max
Low IQ ... 600 µA Typ at Full Load of 100 mA
Shutdown Current... 0.01 µA Typ
Fast Transient Response to Line and Load
Overcurrent and Thermal Protection
High Peak Current Capability
Portable Applications
   − Mobile Phones
   − Laptops
   − Personal Digital Assistants (PDAs)
   − Digital Cameras and Camcorders
   − CD and MP3 Players
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Continuous input voltage range, VIN   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . −0.3 V to 16 V
ON/OFF input voltage range, VON/OFF   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . −0.3 V to 16 V
Output voltage range (see Note 1)   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . −0.3 V to 9 V
Input/output voltage differential range, VIN-VOUT (see Note 2)   . . . . . −0.3 V to 16 V
Output current, IOUT (see Note 3)   . . . . . . .Internally limited (short-circuit protected)
Package thermal impedance, JA (see Notes 3 and 4): DBV package   .  . . . 206°C/W
NOTES: 1. If load is returned to a negative power supply, the output must be diode clamped to GND.
4. The package thermal impedance is calculated in accordance with JESD 51-7.
Description
The LP2981A-18DBVR family of fixed-output, low-dropout regulators offers exceptional, cost-effective performance for both portable and nonportable applications. Available in adjustable version and in fixed voltages of 1.8 V, 2.5 V, 2.7 V, 2.8 V, 2.9 V, 3 V, 3.2 V, 3.3 V, 3.6 V, and 5 V, the family has an output tolerance of 0.75% for the A-grade devices (1.25% for the standard grade) and is capable of delivering 100-mA continuous load current. Standard regulator features, such as over-current and over-temperature protection, are included.
• Low dropout: A PNP pass element allows a typical dropout of 200 mV at 100-mA load current and 7 mV at 1-mA load.