LP2981A-28DBVR
Low Dropout (LDO) Regulators 100-mA 0.75% Tolerance
product image
LP2981A-28DBVR Picture
SeekIC No. : 00509542 Detail
LP2981A-28DBVR: Low Dropout (LDO) Regulators 100-mA 0.75% Tolerance
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2981A-28DBVR
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A Output Current : 0.1 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A
Output Current : 0.1 A
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP2981A-28DBVR is designed as one kind of 100 mA ultra-low dropout regulator that is available in adjustable version and in fixed voltages of 1.8 V, 2.5 V, 2.7 V, 2.8 V, 2.9 V, 3 V, 3.2 V, 3.3 V, 3.6 V, and 5 V. This device can be used in (1)mobile phones; (2)laptops; (3)personal digital assistants (PDAs); (4)digital cameras and camcorders; (5)CD and MP3 players applications.
Features of the LP2981A-28DBVR are:(1)available in the texas instruments nanostar chip scale package; (2)Fixed / ADJ versions; (3)output tolerance of: 0.75% (A grade) and 1.25% (standard grade); (4)ultra-low dropout, typically: 200 mV at full load of 100 mA and 7 mV at 1 mA; (5)wide VIN range is 16 V max; (6)low IQ is 600 A typ at full load of 100 mA; (7)shutdown current is 0.01 A typ; (8)fast transient response to line and load; (9)overcurrent and thermal protection; (10)high peak current capability.
The absolute maximum ratings of the LP2981A-28DBVR can be summarized as:(1)Continuous input voltage range: -0.3 V to 16 V;(2)ON/OFF input voltage range, VON/OFF: -0.3 V to 16 V;(3)Output voltage range: -0.3 V to 9 V;(4)Input / output voltage differential range, VIN-VOUT: -0.3 V to 16 V;(5)Output current, IOUT: Internally limited (short-circuit protected);(6)Package thermal impedance: 206°C/W;(7)Operating virtual junction temperature: 150°C;(8)Storage temperature range: -65°C to 150°C. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2981A-28DBVR
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output100mA
Voltage - Output2.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.2 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)150mA