LP2985A-33DBVR
Low Dropout (LDO) Regulators 150-mA 1% Tolerance Low-Noise LDO
product image
LP2985A-33DBVR Picture
SeekIC No. : 00508058 Detail
LP2985A-33DBVR: Low Dropout (LDO) Regulators 150-mA 1% Tolerance Low-Noise LDO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2985A-33DBVR
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 16 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 A
Output Current : 0.15 A
Description
Features of the LP2985A-33DBVR are:(1)available in the texas instruments NanoStar and NanoFree wafer chip scale packages;(2)output tolerance of 1% (a grade) and 1.5% (standard grade);(3)ultra-low dropout,typically:280 mV at full load of 150 mA and 7 mV at 1 mA;(4)wide VIN range is 16 V Max;(5)low IQ is 850 A at full load at 150 mA;(6)shutdown current is 0.01 A Typ;(7)low noise is 30 VRMS with 10-nF bypass capacitor;(8)stable with low-ESR capacitors, including ceramic;(9)over-current and thermal protection;(10)high peak-current capability;(11)for VOUT options 2.3 V, See LP2985LV data sheet;(12)portable applications.
The absolute maximum ratings of the LP2985A-33DBVR can be summarized as:(1):the continuous input voltage range, VIN is −0.3 V to 16 V;(2):the ON/OFF input voltage range, VON/OFF is −0.3V to 16V;(3):the output voltage range is −0.3V to 9V;(4):the input/output voltage differential range, VIN-VOUT is −0.3V to 16V; (5):the output current, IO is internally limited (short-circuit protected);(6):the package thermal impedance,JA is 206/W;(7):the operating virtual junction temperature is 150;(8):the storage temperature range, Tstg is −65 to 150.
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2985A-33DBVR
VendorTexas Instruments
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output150mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.2 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)350mA