LP2985AIM5-2.8
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2985AIM5-2.8 Picture
SeekIC No. : 00522709 Detail
LP2985AIM5-2.8: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2985AIM5-2.8
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA, 0.35 V at 150 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 2.8 V
Output Current : 0.15 A
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0 mA, 0.01 V at 1 mA, 0.06 V at 10 mA, 0.15 V at 50 mA, 0.35 V at 150 mA
Description
The LP2985AIM5-2.8 is one member of the LP2982 family which is designed as the micropower SOT, 150 mA ultra low-dropout regulator that can be used in (1)cellular phone; (2)palmtop/laptop computer; (3)personal digital assistant (PDA); (4)camcorder, personal stereo, camera.
Features of the LP2985AIM5-2.8 are:(1)ultra low dropout voltage; (2)output voltage accuracy 1% (A Grade); (3)guaranteed 150 mA output current; (4)smallest possible size (SOT-23 Package); (5)< 1 A quiescent current when shutdown; (6)low ground pin current at all load currents; (7)high peak current capability (150 mA typical); (8)wide supply voltage range (16V max); (9)fast dynamic response to line and load; (10)low ZOUT over wide frequency range; (11)overtemperature/overcurrent protection; (12)-40°C to +125°C junction temperature range.
The absolute maximum ratings of the LP2985AIM5-2.8 can be summarized as:(1)storage temperature range: -65°C to +150°C;(2)operating junction temperature range:-40°C to +125°C;(3)lead temperature (soldering, 5 sec.):260°C;(4)ESD rating:2 kV;(5)power dissipation:internally limited;(6)input supply voltage (survival): -0.3V to +16V;(7)input supply voltage (operating): 2.1V to +16V;(8)shutdown input voltage (survival): -0.3V to +16V;(9)output voltage:-0.3V to +9V. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the LP2985AIM5-2.8, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .