LP2989IMX-3.3
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2989IMX-3.3 Picture
SeekIC No. : 00514778 Detail
LP2989IMX-3.3: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2989IMX-3.3
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0.1 mA, 0.2 V at 200 mA, 0.425 V at 500 mA Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 0.4 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOIC-8 Narrow
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 16 V
Output Current : 0.5 A
Package / Case : SOIC-8 Narrow
Load Regulation : 0.4 %
Dropout Voltage (Max) : 0.003 V at 0.1 mA, 0.2 V at 200 mA, 0.425 V at 500 mA
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP2989IMX-3.3 is designed as a fixed-output 500 mA precision LDO regulator designed for use with ceramic output capacitors. Output noise can be reduced to 18V (typical) by connecting an external 10 nF capacitor to the bypass pin. Typical applications include notebook / desktop PC, PDA / palmtop computer, wireless communication terminals and SMPS post-regulator.
LP2989IMX-3.3 has eleven features. (1) Ultra low dropout voltage. (2) Guaranteed 500 mA continuous output current. (3) Very low output noise with external capacitor. (4) SO-8 surface mount package. (5) <0.8 A quiescent current when shutdown. (6) Low ground pin current at all loads. (7) 0.75% output voltage accuracy ("A" grade). (8) High peak current capability (800 mA typical). (9) Wide supply voltage range (16V max). (10) Overtemperature / overcurrent protection. (11) -40°C to +125°C junction temperature range. That are all the main features.
Some absolute maximum ratings of LP2989IMX-3.3 have been concluded into several points as follow. (1) Its storage temperature range would be from -65°C to +150°C. (2) Its operating junction temperature range would be from -40°C to +125°C. (3) Its lead temperature (soldering, 5 seconds) would be 260°C. (4) Its ESD rating would be 2kV. (5) Its input supply voltage (survival) would be from -0.3V to +16V. (6) Its input supply voltage (operating) would be from 2.1V to +16V. (7) Its sense pin would be from -0.3V to +6V. (8) Its output voltage (survival) would be from -0.3V to +16V. (9) Its input output voltage (survival) would be from -0.3V to +16V.
Also some electrical characteristics about LP2989IMX-3.3. (1) Its output voltage would be min -1.25V and max 1.25V. (2) Its output voltage line regulation would be max 0.014%/V. (3) Its dropout voltage would be max 3mV at IL=100uA and would be max 200mV at IL=200mA. And so on. If you have any question or suggestion or want to know more information please contact us for details. Thank you!
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP2989IMX-3.3
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input4.3 ~ 16 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)600mA
Current Short Circuit (Isc)1A