LP2992AIM5-1.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2992AIM5-1.5 Picture
SeekIC No. : 00522615 Detail
LP2992AIM5-1.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2992AIM5-1.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.009 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.325 V at 150 mA, 0.575 V at 250 mA Output Current : 0.25 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 0.25 A
Dropout Voltage (Max) : 0.009 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.325 V at 150 mA, 0.575 V at 250 mA
Features:
Ultra low dropout voltage
Guaranteed 250 mA output current
Smallest possible size (SOT-23, LLP package)
Requires minimum external components
Stable with low-ESR output capacitor
<1 µA quiescent current when shut down
Low ground pin current at all loads
Output voltage accuracy 1% (A Grade)
High peak current capability
Wide supply voltage range (16V max)
 Low ZOUT: 0.3Ω typical (10 Hz to 1 MHz)
Overtemperature/overcurrent protection
−40°C to +125°C junction temperature range
Custom voltages available
Application
Cellular Phone
Palmtop/Laptop Computer
Personal Digital Assistant (PDA)
 Camcorder, Personal Stereo, Camera
Specifications
Storage Temperature Range...................... −65°C to +150°C
Operating Junction Temperature
Range .........................................................−40°C to +125°C
Lead Temp. (Soldering, 5 sec.) ......................................260°C
ESD Rating (Note 2) ...........................................................2 kV
Power Dissipation (Note 3) ............................Internally Limited
Input Supply Voltage (Survival) .........................−0.3V to +16V
Input Supply Voltage (Operating)......................... 2.2V to +16V
Shutdown Input Voltage (Survival) ....................−0.3V to +16V
Output Voltage (Survival, (Note 4))..................... −0.3V to +9V
IOUT (Survival) Short Circuit
Protected
Input-Output Voltage (Survival, .........................−0.3V to +16V
(Note 5))
Description
The LP2992AIM5-1.5 is a 250 mA, fixed-output voltage regulator designed to provide ultra low-dropout and low noise in battery powered applications. Using an optimized VIP™ (Vertically Integrated PNP) process, the LP2992 delivers unequalled performance in all specifications critical to battery-powered designs: Dropout Voltage: Typically 450 mV @ 250 mA load, and 5 mV @ 1 mA load. Ground Pin Current: Typically 1500 µA @ 250 mA load, and 75 µA @ 1 mA load. Enhanced Stability:
 The LP2992AIM5-1.5 is stable with output capacitor ESR as low as 5 mΩ, which allows the use of ceramic capacitors on the output. Sleep Mode: Less than 1 µA quiescent current when ON/OFF pin is pulled low. Smallest Possible Size: SOT-23 and LLP packages use absolute minimum board space. Precision Output: 1% tolerance output voltages available (A grade). Low Noise: By adding a 10 nF bypass capacitor, output noise can be reduced to 30 µV (typical). Multiple voltage options, from 1.5V to 5.0V, are available as standard products. Consult factory for custom voltages.