LP2992IM5X-1.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP2992IM5X-1.5 Picture
SeekIC No. : 00522973 Detail
LP2992IM5X-1.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP2992IM5X-1.5
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 16 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.009 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.325 V at 150 mA, 0.575 V at 250 mA Output Current : 0.25 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Input Voltage MAX : 16 V
Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 0.25 A
Dropout Voltage (Max) : 0.009 V at 1 mA, 0.125 V at 50 mA, 0.325 V at 150 mA, 0.575 V at 250 mA
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP2992IM5X-1.5 is one member of the LP2985 family which is designed as the Micropower 250 mA low-noise Ultra low-dropout regulator that can be used in (1)cellular phone; (2)palmtop/laptop computer; (3)personal digital assistant (PDA); (4)camcorder, personal stereo, camera.
Features of the LP2992IM5X-1.5 are:(1)Ultra low dropout voltage; (2)Guaranteed 250 mA output current; (3)Smallest possible size (SOT-23, LLP package); (4)Requires minimum external components; (5)Stable with low-ESR output capacitor; (6)<1 A quiescent current when shut down; (7)Low ground pin current at all loads; (8)Output voltage accuracy 1% (A Grade); (9)High peak current capability; (10)Wide supply voltage range (16V max); (11)Low ZOUT: 0.3 typical (10 Hz to 1 MHz); (12)Overtemperature/overcurrent protection; (13)-40°C to +125°C junction temperature range; (14)Custom voltages available.
The absolute maximum ratings of LP2992IM5X-1.5 can be summarized as:(1)Storage Temperature Range: -65°C to +150°C;(2)Operating Junction Temperature Range: -40°C to +125°C;(3)Lead Temp. (Soldering, 5 sec.): 260°C;(4)ESD Rating: 2 kV;(5)Power Dissipation: Internally Limited;(6)Input Supply Voltage (Survival): -0.3 V to +16 V;(7)Input Supply Voltage (Operating): 2.2 V to +16 V;(8)Shutdown Input Voltage (Survival): -0.3 V to +16 V;(9)Input-Output Voltage Survival: -0.3 V to +16 V.
The electrical characteristics of LP2992IM5X-1.5 can be summarized as:(1)Peak Output Current: 350 mA;(2)Short Circuit Current: 400 mA;(3)Ripple Rejection: 45 dB;(4)Output Noise Voltage (RMS): 30 V. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .