LP38691SD-1.8/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP38691SD-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 00509494 Detail
LP38691SD-1.8/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38691SD-1.8/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 0.5 A Load Regulation : 1.8 % / A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : LLP EP
Description
Dropout Voltage (Max) :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Load Regulation : 1.8 % / A
Output Current : 0.5 A
Package / Case : LLP EP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38691SD-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-LLP
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V