LP38692SDX-1.8/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP38692SDX-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 00516991 Detail
LP38692SDX-1.8/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38692SDX-1.8/NOPB
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 1.6 V at 1 A Output Current : 1 A
Load Regulation : 1.8 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LLP EP
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 10 V
Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 1 A
Dropout Voltage (Max) : 1.6 V at 1 A
Load Regulation : 1.8 % / A
Package / Case : LLP EP
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38692SDX-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-LLP
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V