LP38693SDX-3.3/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP38693SDX-3.3/NOPB Picture
SeekIC No. : 00514530 Detail
LP38693SDX-3.3/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP38693SDX-3.3/NOPB
Quick Details
Input Voltage MAX : 10 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 0.11 V at 100 mA, 0.55 V at 500 mA Output Current : 0.5 A
Load Regulation : 1.8 % / A Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : LLP EP
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 10 V
Load Regulation : 1.8 % / A
Output Current : 0.5 A
Package / Case : LLP EP
Dropout Voltage (Max) : 0.11 V at 100 mA, 0.55 V at 500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP38693SDX-3.3/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case6-LLP
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.7 ~ 10 V