LP3871EMPX-2.5/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3871EMPX-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 00518666 Detail
LP3871EMPX-2.5/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3871EMPX-2.5/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.035 V at 80 mA, 0.3 V at 800 mA Output Current : 0.8 A
Load Regulation : 0.04 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223
Description
Load Regulation : 0.04 %
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-223
Output Voltage : 2.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 0.8 A
Dropout Voltage (Max) : 0.035 V at 80 mA, 0.3 V at 800 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3871EMPX-2.5/NOPB
VendorNational Semiconductor
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output800mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A
Current Short Circuit (Isc)2.3A