LP3872EMPX-1.8/NOPB
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5
product image
LP3872EMPX-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 003595585 Detail
LP3872EMPX-1.8/NOPB: IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3872EMPX-1.8/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 1.8V Voltage - Input: 2.5 V ~ 7 V
Voltage - Dropout (Typical): - Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-5, TO-261AB Supplier Device Package: SOT-223-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Dropout (Typical): -
Current - Output: 1.5A (Max)
Voltage - Output: 1.8V
Supplier Device Package: SOT-223-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: 2.5 V ~ 7 V
Manufacturer: National Semiconductor
Package / Case: TO-261-5, TO-261AB
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3872EMPX-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.5A
Voltage - Output1.8V
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.8A
Current Short Circuit (Isc)3.2A