LP3873ESX-1.8/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3873ESX-1.8/NOPB Picture
SeekIC No. : 00513983 Detail
LP3873ESX-1.8/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3873ESX-1.8/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 300 mA, 1 V at 3A Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.08 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.8 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 300 mA, 1 V at 3A
Load Regulation : 0.08 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3873ESX-1.8/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output3A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)4.5A
Current Short Circuit (Isc)6A