LP3873ESX-2.5/NOPB
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5
product image
LP3873ESX-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 003592424 Detail
LP3873ESX-2.5/NOPB: IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3873ESX-2.5/NOPB
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 0.8V @ 3A Number of Regulators: 1
Current - Output: 3A (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA Supplier Device Package: TO-263-5
Description
Series: -
Regulator Topology: Positive Fixed
Number of Regulators: 1
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Current - Output: 3A (Max)
Voltage - Input: Up to 7V
Supplier Device Package: TO-263-5
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Dropout (Typical): 0.8V @ 3A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3873ESX-2.5/NOPB
VendorNational Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (5 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output3A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)4.5A
Current Short Circuit (Isc)6A