LP3874ET-2.5/NOPB
IC REG LDO 2.5V .8A TO220-5
product image
LP3874ET-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 003587803 Detail
LP3874ET-2.5/NOPB: IC REG LDO 2.5V .8A TO220-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3874ET-2.5/NOPB
Quick Details
Series: - Manufacturer: National Semiconductor
Date Format : DW:DM:M:Y Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 0.24V @ 800mA Number of Regulators: 1
Current - Output: 800mA (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads Supplier Device Package: TO-220-5
Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Mounting Type: Through Hole
Voltage - Output: 2.5V
Current - Output: 800mA (Max)
Packaging: Tube
Voltage - Input: Up to 7V
Supplier Device Package: TO-220-5
Package / Case: TO-220-5 Formed Leads
Manufacturer: National Semiconductor
Voltage - Dropout (Typical): 0.24V @ 800mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3874ET-2.5/NOPB
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseTO-220-5 (Bent and Staggered Leads)
PackagingTube
Current - Output800mA
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A
Current Short Circuit (Isc)2.3A