LP3875EMPX-2.5/NOPB
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5
product image
LP3875EMPX-2.5/NOPB Picture
SeekIC No. : 003589368 Detail
LP3875EMPX-2.5/NOPB: IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-5
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3875EMPX-2.5/NOPB
Quick Details
Series: - Propagation Delay Time : 0.15 ns
Manufacturer: National Semiconductor Regulator Topology: Positive Fixed
Voltage - Output: 2.5V Voltage - Input: Up to 7V
Voltage - Dropout (Typical): 0.38V @ 1.5A Number of Regulators: 1
Current - Output: 1.5A (Max) Current - Limit (Min): -
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-261-5, TO-261AB Supplier Device Package: SOT-223-5
Current - Limit (Min): -
Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C
Voltage - Output: 2.5V
Current - Output: 1.5A (Max)
Supplier Device Package: SOT-223-5
Packaging: Tape & Reel (TR)
Voltage - Input: Up to 7V
Manufacturer: National Semiconductor
Package / Case: TO-261-5, TO-261AB
Voltage - Dropout (Typical): 0.38V @ 1.5A
Parameters:
Technical/Catalog InformationLP3875EMPX-2.5/NOPB
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223-5 (SOT-223, 4 leads + Tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Output1.5A
Voltage - Output2.5V
Voltage - Input2.5 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.8A
Current Short Circuit (Isc)3.2A