LP3963ES-2.5
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3963ES-2.5 Picture
SeekIC No. : 00522137 Detail
LP3963ES-2.5: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3963ES-2.5
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 300 mA, 1 V at 3A Output Current : 3 A
Load Regulation : 0.06 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263
Description
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 2.5 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 3 A
Package / Case : TO-263
Dropout Voltage (Max) : 0.1 V at 300 mA, 1 V at 3A
Load Regulation : 0.06 %
Pinout
  Connection Diagram
Description
The LP3963ES-2.5 of fast ultra low-dropout linear regulators operate from a +2.5V to +7.0V input supply.Wide range of preset output voltage options are available
Features of the LP3963ES-2.5 are:(1)ultra low dropout voltage;(2)low ground pin current;(3)load regulation of 0.06%;(4)15A quiescent current in shutdown mode;(5)guaranteed output current of 3A DC;(6)available in SOT-223,TO-263 and TO-220 packages;(7)output voltage accuracy ±1.5%;(8)error flag indicates output status;(9)sense option improves better load regulation;(10)extremely low output capacitor requirements;(11)overtemperature/overcurrent protection;(12)-40 to +125 junction temperature range.