LP3981IMM-2.7/NOPB
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3981IMM-2.7/NOPB Picture
SeekIC No. : 00511156 Detail
LP3981IMM-2.7/NOPB: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3981IMM-2.7/NOPB
Mfg:
National Semiconductor (TI)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.7 V
Dropout Voltage (Max) : 0.005 V at 1 mA, 0.133 V at 200 mA, 0.2 V at 300 mA Output Current : 0.3 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : MSOP
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 6 V
Output Voltage : 2.7 V
Package / Case : MSOP
Output Current : 0.3 A
Dropout Voltage (Max) : 0.005 V at 1 mA, 0.133 V at 200 mA, 0.2 V at 300 mA