LP3984IBPX-1.5
DescriptionThe LP3984IBPX-1.5 is one member of the LP3872 family which is designed as the 150 mA fast ultra low dropout linear regulator that can be used in (1)CDMA cellular handsets; (2)Wideband CDMA cellular handsets; (3)GSM cellular handsets; (4)Portable information appliances. And the key spec...
product image
LP3984IBPX-1.5 Picture
SeekIC No. : 004398899 Detail
LP3984IBPX-1.5: DescriptionThe LP3984IBPX-1.5 is one member of the LP3872 family which is designed as the 150 mA fast ultra low dropout linear regulator that can be used in (1)CDMA cellular handsets; (2)Wideband CD...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3984IBPX-1.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The LP3984IBPX-1.5 is one member of the LP3872 family which is designed as the 150 mA fast ultra low dropout linear regulator that can be used in (1)CDMA cellular handsets; (2)Wideband CDMA cellular handsets; (3)GSM cellular handsets; (4)Portable information appliances. And the key specifications of this device are:(1)2.5 to 6.0V input range; (2)150mA guaranteed output; (3)60dB PSRR at 1kHz, 40dB at 10kHz @ 3.1VIN; (4)</=1.2A quiescent current when shut down; (5)fast turn-on time: 20 s (typ.); (6)75mV typ dropout with 150mA load; (7)-40 to +125°C junction temperature range for operation 1.5V, 1.8V, 2.0V, and 3.1V.
Features of the LP3984IBPX-1.5 are:(1)2.5 to 6.0V input range; (2)150mA guaranteed output; (3)60dB PSRR at 1kHz, 40dB at 10kHz @ 3.1VIN; (4)</=1.2A quiescent current when shut down; (5)fast turn-on time: 20 s (typ.); (6)75mV typ dropout with 150mA load; (7)-40 to +125°C junction temperature range for operation 1.5V, 1.8V, 2.0V, and 3.1V.
The absolute maximum ratings of the LP3984IBPX-1.5 can be summarized as:(1)Junction Temperature: 150°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)Lead Temperature: 235°C;(4)Pad Temperature: 235°C;(5)Power Dissipation (SOT23-5): 220 °C/W;(6)Power Dissipation (micro SMD): 340 °C/W;(7)Maximum Power Dissipation SOT23-5: 364 mW;(8)Maximum Power Dissipation Micro SMD: 235 mW;(9)Junction Temperature: -40°C to +125°C;(10)ESD Rating Human Body Model: 2 kV. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .