LP3985IM5-2.8
Low Dropout (LDO) Regulators
product image
LP3985IM5-2.8 Picture
SeekIC No. : 00522338 Detail
LP3985IM5-2.8: Low Dropout (LDO) Regulators
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
LP3985IM5-2.8
Mfg:
National Semiconductor (TI)
Quick Details
Input Voltage MAX : 6 V Output Voltage : 2.8 V
Dropout Voltage (Max) : 0.002 V at 1 mA, 0.035 V at 50 mA, 0.07 V at 100 mA, 0.1 V at 150 mA Output Current : 0.15 A
Number of Outputs : 1 Output Type : Fixed
Maximum Operating Temperature : + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23
Description
Load Regulation :
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Package / Case : SOT-23
Output Voltage : 2.8 V
Input Voltage MAX : 6 V
Output Current : 0.15 A
Dropout Voltage (Max) : 0.002 V at 1 mA, 0.035 V at 50 mA, 0.07 V at 100 mA, 0.1 V at 150 mA
Description
The LP3985IM5-2.8 is designed as one kind of micropower, 150mA low-noise ultra low-dropout CMOS voltage regulator that can be used in (1)CDMA cellular handsets; (2)Wideband CDMA cellular handsets; (3)GSM cellular handsets; (4)Portable information appliances applications. Also it is available in a 5 bump small bump micro SMD, a 5 bump large bump micro SMD, a 5 bump thin micro SMD and a 5 pin SOT-23 package.
Features of the LP3985IM5-2.8 are:(1)miniature 5-I/O micro SMD and SOT-23-5 package; (2)logic controlled enable; (3)stable with ceramic and high quality tantalum capacitors; (4)fast turn-on; (5)thermal shutdown and short-circuit current limit. And the key specifications of this device are:(1)2.5 to 6.0V input range; (2)150mA guaranteed output; (3)50dB PSRR at 1kHz @ VIN = VOUT + 0.2V; (4)1.5 A quiescent current when shut down; (5)Fast Turn-On time: 200 s (typ.); (6)100mV maximum dropout with 150mA load; (7)30Vrms output noise (typ) over 10Hz to 100kHz; (8)-40 to +125°C junction temperature range for operation; (9)2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 2.9V, 3.0V, 3.1V, 3.2V,; (10)3.3V, 4.7V, 4.8V and 5.0V outputs standard.
The absolute maximum ratings of the LP3985IM5-2.8 can be summarized as:(1)Junction Temperature: 150°C;(2)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(3)Lead Temperature: 235°C;(4)Pad Temperature: 235°C;(5)Maximum Power Dissipation SOT23-5: 364 mW;(6)Maximum Power Dissipation micro SMD: 355 mW;(7)ESD Rating Human Body Model: 2 kV;(8)ESD Rating Machine Model: 150 V. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .